czwartek, 29 kwietnia 2010

Usuwanie katalogu .svn w Windows revisited

Paweł z Głuchołaz pisze:

Bardzo interesujący blog Wojtku, korzystam ze zgromadzonej na nim wiedzy niezwykle często.

Na przykład dzisiaj był mi potrzebny sposób na usunięciu katalogów .svn, ale bez użycia TortoiseSVN lub podobnego narzędzia. Niestety czasem w trakcie wdrażania systemu sprawdzone sposoby zawodzą. Raz popełniony błąd utrudnia standardowe postępowanie. Właśnie w takich przypadkach na pewno przyda się polecenie linii komend Windows:


for /f "tokens=* delims=" %%i in ('dir /s /b /a:d *svn') do (
rd /s /q "%%i"
)

wtorek, 27 kwietnia 2010

TuxGuitar

Dzisiaj open source'owy program dla osób, które interesują się grą na gitarze ;)

TuxGuitar to darmowy program do edycji tabulatur. I to nie tylko we własnym formacie, ale (przede wszystkim) w formatach Guitar Pro (od 2 do 5) oraz PowerTab.

niedziela, 25 kwietnia 2010

"Microsoft RandomSort"

Ekran wyboru przeglądarki pojawił się jako aktualizacja do Windowsa na początku marca tego roku i z miejsca stał się kontrowersyjny - tak samo jak kontrowersyjny był jego brak.

Użytkownik ma do wyboru 12 przeglądarek, z czego 5 najpopularniejszych (Internet Explorer, Firefox, Chrome, Opera, Safari) widać na pierwszy rzut oka w losowym porządku, a mniej popularną siódemkę można obejrzeć po przewinięciu listy. "Mali" oczywiście oprotestowali ten układ (słusznie, bo co, 12 się nie zmieści na ekranie?).

Ale jak się okazuje, "losowanie" pierwszej piątki też nie jest losowe. Hm...

piątek, 23 kwietnia 2010

Cubefield

Dzisiaj gra w stylu lat 80-tych ;)

Cel prosty - lecimy w 3D, nie uderzamy w przeszkody :) Nie ma muzyki, ale dzięki temu soundtrack wybieramy sami :)

środa, 21 kwietnia 2010

Księga Mozilli

...czyli Easter Egg w przeglądarkach z rodziny Mozilla (i nie tylko!).

Czekam na konsultacje do promotora, zaraz stuknie 7 godzi siedzenia, ale post na bloga trzeba napisać :) Więc dzisiaj malutka ciekawostka dla użytkowników Firefoksa :)

poniedziałek, 19 kwietnia 2010

Backupy

Dwa miesiące temu moi rodzicom padł dysk twardy. Ponieważ człowiek uczy się najlepiej na cudzych błędach, to od dwóch miesięcy regularnie wykonuję kopie zapasowe.

Szukałem darmowego programu, który by umożliwiał wykonywanie kopii zapasowych i mój wybór padł na narzędzie Areca Backup (na licencji GPLv2).

sobota, 17 kwietnia 2010

Słabość światowych systemów energetycznych

Dzisiaj przez godzinę byłem pozbawiony elektryczności. Przypomniałem sobie z tej okazji o czymś, o czym dość dawno czytałem.

Ludzkość jest de facto uzależniona od prądu elektrycznego - jest to fakt, o którym sam się dzisiaj boleśnie przekonałem. Jak pokazują doświadczenia ostatnich 10 lat (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_power_outages#Largest) nasze systemy energetyczne są bardzo wrażliwe i łatwo nawet dziesiątki milionów osób może zostać pozbawionych elektryczności.

A o czym sobie przypomniałem? O burzach magnetycznych.

czwartek, 15 kwietnia 2010

ClickPLAY!

Ponieważ żałoba narodowa po sobotniej tragedii ciągle trwa to dzisiaj stonowana, czarno-biała gra.

Nasz cel jest opisany w tytule gry - trzeba wcisnąć przycisk "play". No, ale zazwyczaj trzeba najpierw sprawić aby się pojawił na każdej z plansz. Każda to osobna mini-gierka, której tytuł jest pewną wskazówką przy szukaniu odpowiedzi na pytanie "O co chodzi?".

wtorek, 13 kwietnia 2010

C# i proste sortowanie

Często musimy posortować listę obiektów do których nie ma standardowych metod porównywania. Bo nam się nie chce ich pisać ;) Albo akurat musimy posortować po numerze PESEL, a nie nazwisku.

Wcześniej w C# jak i w Javie trzeba pisać specjalny komparator na tą jedną okazję - zazwyczaj pisało się go w miejscu, co nie było ani eleganckie, ani przejrzyste.

Na szczęście od pewnego czasu mogą nam przyjść na pomoc wyrażenia lambda. Po blisko 80 latach od wynalezienia teraz w Twoim domu! Lub biurze, jeżeli pracujesz w biurze.

niedziela, 11 kwietnia 2010

Dziś dzień ciszy

Ze względu na wczorajszą tragedię nie będę dzisiaj nic pisał.

Wczorajszy dzień był najtragiczniejszym dniem dla Polski od czasów drugiej wojny światowej. Jednak pełny rozmiar tej tragedii do wielu dotarł dopiero dziś, a wiele kolejnych osób w pełni przyjmie to do świadomości dopiero w najbliższych dniach.

piątek, 9 kwietnia 2010

fr-043: rove

Ostatnio narzekałem na produkcję od farbrausch. Dzisiaj się kajam.

"rove", najnowsza produkcja wydana na Breakpoint 2010 naprawdę trzyma poziom. Potwierdzeniem tego jest zdobycie 2. miejsca w kategorii "PC demo".

Rove zabierze nasz w magiczny świat, niczym z filmów fantastycznych. Nie jest to demo z muzyką do tańczenia i setkami błyskających efektów - tutaj budowany jest klimat, produkcja jest bardzo "filmowa". Well done ;)

środa, 7 kwietnia 2010

On The Edge

Ostatnio było "Bloxorz", dzisiaj niezwykle podobny pomysł - "On The Edge"

Tym razem jednak nasz bloczek to zwykły sześcian, który kiedy na czymś stanie, to to coś się zapada - chociaż czasami potrzebuje dwóch razy ;)

Naszym celem jest pozbycie się wszystkich platform przed trafieniem do wyjścia :) 30 wciągających poziomów, które podobnie jak w "Bloxorz" łatwiej się przechodzi "od końca" ;)

poniedziałek, 5 kwietnia 2010

Sztuka szacowania

Projektant i programista powinien potrafić szacować różne wielkości. Warto się w tym ćwiczyć.

Chodzi zazwyczaj o znalezienie odpowiedzi na podstawowe pytania - "ile pamięci dyskowej potrzebujemy?", "o ile rekordów rocznie będzie się powiększać baza danych?" czy w końcu "dla jak dużych danych można powiedzieć, że działa to zbyt wolno?". Co ciekawe, szacowanie tych wielkości nie różni się wcale od szacowania innych wielkości fizycznych, a to można trenować, bawiąc się przy tym geekowsko ;) Na początek 3 zadania:

1. Ile sekund trwają szkolne wakacje?
2. Ile boisk piłkarskich (na długość) jest od Ziemi na Księżyc?
3. Ile piłek tenisowych zmieści się w Twoim pokoju?

Odpowiedzcie na początku nie wykonując żadnych obliczeń, potem zastanawiając się nad każdym pytaniem 1 minutę, a potem kliknijcie więcej, bo to policzymy (i gratis poznacie moje strzały) ;)

sobota, 3 kwietnia 2010

Początki najdziwniejszej encyklopedii

Chodzi o Encyklopedię Ciągów Liczb Całkowitych, którą w latach 60-tych zaczął tworzyć Neil Sloane, brytyjski matematyk.

Encyklopedia, jak sama nazwa wskazuje, jest kolekcją ciągów liczb całkowitych - np. wpis dla liczb Lucasa: http://www.research.att.com/~njas/sequences/A000032

Ale jak ktoś wpadł na taki dziwny pomysł, jak zbieranie ciągów liczb?

czwartek, 1 kwietnia 2010

Finisz

Finisz bloga nadszedł już dziś.

Niestety ze względu na natłok pracy oraz (tak naprawdę) coraz mniejszą liczbę pomysłów na "fajny post co 2 dni" Ciekawy świata adl dnia dzisiejszego kończy działalność. Na otarcie łez obietnica: powrócę z kolejnym blogiem w nieokreślonej przyszłości :)

Jeżeli ktoś lubi klikać "więcej", to pozna trochę statystyk :)