sobota, 31 października 2009

kungFuDeathGrip czyli koderzy i ninja

Jakiś czas temu kiedy robiłem test Acid3 i postanowiłem dokładnie przejrzeć wyniki (kliknięcie na literę A z klawiszem Shift) zainteresował mnie następujący komunikat

Test 80 failed: kungFuDeathGrip was null

Okazuje się, że ta nazwa nie została wykorzystana przypadkowo, jest za tym grubsza historia ;)

czwartek, 29 października 2009

Słabości rand() w C++

Prawie każdy, kto kiedyś programował w C++ zna funkcję rand() z biblioteki standardowej języka C (plik nagłówkowy cstdlib).
Jednak nie każdy użytkownik zdaje sobie sprawę, jak łatwo można odgadnąć jakie kolejne liczby zostaną "wylosowane". Wystarczy znajomość tylko... 3 kolejnych wyrazów ciągu.

wtorek, 27 października 2009

Wyłączono GeoCities

Od wczoraj wchodząc na www.geocities.com nie znajdziemy jednej z najbardziej znanych usług hostingowych świata?
I co z tego?
To może przypomnijmy trochę historii ;)

niedziela, 25 października 2009

F# i gimnastyka umysłu

Ostatnio trafiłem na następujący artykuł (a właściwie jego tłumaczenie):

http://www.devblogi.pl/2009/09/niebezpieczne-java-szkoy.html

W dużym skrócie: autor ubolewa nad tym, że studentów informatyki nie uczy się już wskaźników ani rachunku lambda (i programowania funkcyjnego).
Artykuł powstał w USA w 2005 roku, ale widać że taka moda przychodzi już do Polski - na nowych studiach inżynierskich z informatyki na IZ na PWr naukę zaczyna się od Javy (a nie C++ jak kiedyś lub Pascala, jak kiedyś-kiedyś), przynajmniej kurs "Paradygmaty programowania" dra Spławskiego nadal uczy OCamla (jako dodatku do Oz) ;)

A ja, czytając ten artykuł, postanowiłem zacząć bawić się .NETowym językiem F# :)

piątek, 23 października 2009

Manuskrypt Voynicha

Jedna z ciekawszych "książek" w historii: Manuskrypt Voynicha. Nazwę zawdzięcza nazwisku XX-wiecznego znalazcy (nie autorowi ;)) i należy do zbioru ciągle nierozwiązanych zagadek kryptografii historycznej - nie jest znana nawet data powstania manuskryptu.

środa, 21 października 2009

Tajniacy też się lubią chwalić

Ostatnio przeglądałem listę TOP500 (najsuper superkomputery) i trafiłem na następującą organizację (supercomputing site):

http://www.top500.org/site/details/2879

poniedziałek, 19 października 2009

"Debris." od Farbrausch

Dzisiaj kolejne z moich ulubionych demek autorstwa niemieckiej grupy Farbrausch ;) Zwycięzca Breakpoint 2007, mocno wykorzystuje ich silnik ".werkkzeug 3", słynący z kompresowanych proceduralnie tekstur :)
Zresztą, zobaczcie sami ;)

sobota, 17 października 2009

VC++ i preprocesor

Ostatni post to była dłuuga walka z preprocesorem C++, dzięki któremu w różnych miejscach powstawały różne ciekawe błędy składniowe ;) Na szczęście VC++ daje możliwość podejrzenia plików takich, w jakim stanie zostawił je preprocesor - nieoceniona pomoc przy dziwnych rozwinięciach makr.

czwartek, 15 października 2009

VC++ i wykrywanie wycieków pamięci

Ostatnio bawiąc się Visual C++ 2008 Express dowiedziałem się o możliwości wykrywania przez VC++ wycieków pamięci w natywnym kodzie. Nie ma konieczności instalowania dodatkowych bibliotek, wystarczy tylko <crtdbg.h>. Czasami można wyczytać, że wersja Express jest pozbawiona tej możliwości - cóż, u mnie w 2008 działa ;) Ale oczywiście nie ma lekko :P Więc zobaczmy co można zrobić, aby pamięć nie przeciekała nam przez palce ;)

wtorek, 13 października 2009

Jeszcze lepszy atak na SHA-256

Dopiero co pisałem o nowych atakach na SHA-256 i SHA-512, a okazało się że to nie wszystko.
28 września chyba był czarnym dniem dla rodziny SHA-2, ponieważ tego dnia na stronach Cryptology ePrint Archive pojawił się nie tylko wspomniany 2 tygodnie temu artykuł japońskich naukowców.
Tego samego dnia atak przeciwobrazowy na 42-rundowe wersje SHA-256 i SHA-512 zaprezentowali też Jian Guo oraz Krystian Matusiewicz.
I zrobili to nawet ciut wcześniej niż Japończycy.

niedziela, 11 października 2009

Elektryczne owce

Krótko: pod adresem http://electricsheep.org/ można znaleźć fajny wygaszacz ekranu dla Windowsa, Linuksa i Mac OS X. Tylko chyba ciężko nazwać to coś wygaszaczem, skoro zajmuje ok. 2GB dysku, a w trakcie działania wykorzystuje całą moc obliczeniową procesora i całą przepustowość łącza internetowego. Dodatkowo wymaga rejestracji na stronce i dość często ma problemy z "oddaniem" ekranu pod z powrotem opiekę systemu operacyjnego :P Zresztą od kiedy nie używa się monitorów CRT, to wygaszacze wydają się zbędne... A jak to wygląda zobaczcie sami poniżej ;)


piątek, 9 października 2009

Chiptune na mikrokontrolerze

Chiptune (jeżeli ktoś nie wie), to muzyka elektroniczna generowana przez (najczęściej) 8-bitowe syntezatory muzyczne - takie, jak np. w Commodore 64. Jednobajtowa muzyka ma swoją 256-wartościową magię i własną scenę muzyczną. Chiptune przedarł się nawet do mainstreamowej muzyki - Nelly Furtado miała jeden przebój, gdzie w tle grał (m.in.) chiptune. Szkoda, że autor tego chiptune o tym nie wiedział ;) Kto zgadnie o jaki utwór chodzi i pierwszy napisze w komencie dostaje MILION PUNKTÓW! Konkurs trwa miesiąc ;)

środa, 7 października 2009

Avira AntiVir i Tlen.pl

Ostatnio po cotygodniowym nocnym teście antywirusem Avira AntiVir Personal nie chciał się uruchomić mój Tlen.pl - brakowało mu biblioteki libutil2.dll.

1000 odwiedzin

Przed chwilą "pękło" tysiąc odsłon strony ;)

Do końcówki tej liczby najmocniej przyczyniły się zmiany wyglądu - pojawiły się w końcu tagi (w postaci chmury, a nie koniecznie pod konkretnymi postami) oraz opcja "czytaj dalej", dzięki której strona główna nie będzie się przewijać w nieskończoność :P

Nie poddaje się, piszę dalej! :)

poniedziałek, 5 października 2009

Po NCPC 2009 :)

W sobotę odbyła się kolejna edycja Nordic Collegiate Programming Contest. Pierwsza i pewnie jedyna, w której brałem udział ;) Byłem tam dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności - Krzysiek i Michał szukali trzeciej osoby do drużyny :) Zawody odbywały się jednocześnie we wszystkich krajach nordyckich - Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji, więc konkurs był niebagatelnie międzynarodowy ;)

sobota, 3 października 2009

Doping jak marzenie - Justin vs Daigo

Doping na zawodach w "Street Fighter 3" w 2004 roku. Mecz Daigo (jako Ken, dla nieznających SF to ten biały :P) vs Justin (jako Chun-Li). Najciekawszy moment od 27 sekundy...


czwartek, 1 października 2009

Nowy atak na funkcje skrótu z rodziny SHA-2

28 września br. japońscy naukowcy Yu Sasaki, Kazumaro Aoki (pracujący dla NTT - Nippon Telegraph and Telephone) oraz Lei Wang (z jednego z tokijskich uniwersytetów) opublikowali swoje wyniki badań na stronach Cryptology ePrint Archive.