sobota, 17 października 2009

VC++ i preprocesor

Ostatni post to była dłuuga walka z preprocesorem C++, dzięki któremu w różnych miejscach powstawały różne ciekawe błędy składniowe ;) Na szczęście VC++ daje możliwość podejrzenia plików takich, w jakim stanie zostawił je preprocesor - nieoceniona pomoc przy dziwnych rozwinięciach makr.

Wybieramy w projekcie VC++ Properties -> Configuration Properties -> C/C++ -> Preprocessor i zaznaczamy opcje Generate Preprocessed File i Keep Comments tak jak poniżej ;)Alternatywnie, jeżeli ktoś lubi przełączniki linii komend, to po prostu: /P /C

Teraz obok każdego pliku *.cpp pojawi się odpowiadający mu plik *.i - wynik pracy preprocesora. Ponieważ jest on "spory" (pewnie ponad 1MB), to przydaje się opcja zachowania komentarzy /C - można wtedy wykorzystać komentarz w kodzie, aby oznaczyć podejrzane miejsce ;)

Ciekawostka: po ustawieniu tych opcji projekt już się nam nie zbuduje - nie będą generowane pliki *.obj. Jest to zachowanie domyślne, nie błąd. Nie ma róży bez kolców ;)

Więcej: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/8z9z0bx6.aspx

1 komentarz:

  1. Widzę, że bloga aktualizujesz co 2 dni tak, jak zapowiedziałeś, nawet podczas podórży do Norwegii. Zastanawia mnie tylko, czy ustawiłeś sobie, żeby temat był umieszczony na blogu w sobotę, czy po prostu wziąłeś lapka i masz dostęp do Wifi :P

    OdpowiedzUsuń