niedziela, 11 października 2009

Elektryczne owce

Krótko: pod adresem http://electricsheep.org/ można znaleźć fajny wygaszacz ekranu dla Windowsa, Linuksa i Mac OS X. Tylko chyba ciężko nazwać to coś wygaszaczem, skoro zajmuje ok. 2GB dysku, a w trakcie działania wykorzystuje całą moc obliczeniową procesora i całą przepustowość łącza internetowego. Dodatkowo wymaga rejestracji na stronce i dość często ma problemy z "oddaniem" ekranu pod z powrotem opiekę systemu operacyjnego :P Zresztą od kiedy nie używa się monitorów CRT, to wygaszacze wydają się zbędne... A jak to wygląda zobaczcie sami poniżej ;)Dla chętnych pełne story:
W 1991 roku Scott Draves, programista, odbywał letnie praktyki w Tokyo. Pracował na graficznym superkomputerze SGI. Ponieważ swoje zadanie skończył przed czasem pozwolono mu resztę lata wykorzystać jak tylko zechce.
Kiedy studiował na Brown University (w "Simpsonach" się temu uniwerkowi dostawało ;)) studiował fraktale IFS (http://en.wikipedia.org/wiki/Iterated_function_system). Postanowił wykorzystać efekty cząsteczkowe, aby stworzyć nowy rodzaj fraktali. Tak powstały "płomienie fraktalne" (http://en.wikipedia.org/wiki/Fractal_flame). Pełna historia tutaj: http://scottdraves.com/history.html.

W 1999 roku Scott postanowił wykorzystać swój (nagradzany już) pomysł, aby stworzyć wygaszacz ekranu. Jednak nie miał być to zwykły wygaszacz - obliczenia miały być wykonywane w sposób rozproszony przez internet (jaki SETI@Home, z podobnym community), a kolejne fraktale miały powstać w sposób sztuczny poprzez krzyżowanie ich z użyciem algorytmu genetycznego (genotyp to 150 liczb rzeczywistych). Dodatkowo później w całości wyliczone fraktale są przesyłane do klientów za pomocą protokołu BitTorrent.
Ponieważ komputery wykonują te operacje kiedy "śpią" (w tle screen-savera), a żadna ingerencja człowieka nie jest wymagana, więc można by powiedzieć, że ten wygaszacz to "sny internetu". Stąd się wzięła nazwa "electric sheep" - od tytułu słynnej powieści Philipa K. Dicka "Do androids dream of electric sheep?", a fraktale zostały nazwane "owcami".

Ponieważ serwer może trzymać jednocześnie tylko ok. 30 owiec, więc użytkownicy mogą głosować na ulubione owce, aby ich kod genetyczny był dłużej utrzymywany w puli. Wystarczy nacisnąć strzałki w trakcie wyświetlania fraktala: do góry na tak, do dołu na nie. Czyli nasze głosy to funkcja przystosowania ;) No i lepiej nie wyłączać go z użyciem strzałek :)

Więcej o elektrycznych owcach i sporo szczegółów (po ang.): Scott Draves, PhD.: "The Interpretation of Dreams: An Explanation of the Electric Sheep Distributed Screen-saver" (http://electricsheep.org/interpretation/extended.pdf)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz