sobota, 31 października 2009

kungFuDeathGrip czyli koderzy i ninja

Jakiś czas temu kiedy robiłem test Acid3 i postanowiłem dokładnie przejrzeć wyniki (kliknięcie na literę A z klawiszem Shift) zainteresował mnie następujący komunikat

Test 80 failed: kungFuDeathGrip was null

Okazuje się, że ta nazwa nie została wykorzystana przypadkowo, jest za tym grubsza historia ;)

Wyszukajmy frazę "kungFuDeathGrip" w wyszukiwarce kodu Google:

http://www.google.com/codesearch?q=kungFuDeathGrip&hl=pl&btnG=Wyszukaj+kod

Jak widać, wyników jest ok. 3000! I większość z nich w kodzie powstałym w Mozilli (de facto tylko 22 wyniki nie pochodzą od twórców Firefoksa) - ciekawe, co nie?

Wydaje się, że programiści, a zwłaszcza programiści open source mają fioła na punkcie sztuk walki i związanej z nimi filozofii Wschodu. Np. Chris Smith, którego książka "Programming F#" pomoże Ci stać się "level-9 ninja master in F#" i ESR, który w swoim poradniku "Jak zostać hakerem" trenowanie jakiejś sztuki walki podaje jako trzeci punkt "stylu hakera". Przy okazji Eric sam jest posiadaczem czarnego pasa Taekwondo.

Istnieją całe książki dotyczące programowania będące parodią tekstów taoistycznych, np. "Tao Programowania" lub "Rootless Root: The Unix Koans of Master Foo", autorstwa wspomnianego już ESR.

Przykłady można dalej mnożyć ;) Po prostu fajnie się daje porady dotyczące programowania za pomocą enigmatycznych przysłów w stylu "Małpa nigdy nie pokona orła", można się poczuć jak stary chiński mistrz kung fu ;)

A gdyby języki programowania były sztukami walki? :) Tutaj jedna z możliwych odpowiedzi: http://www.youell.com/matt/writing/?p=46

Przy okazji pada pytanie: a jakie są różnice między różnymi stylami walki? Odpowie nam youtube:

Taekwondo:


Kung Fu:


;)

PS.
Happy happy Halloween ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz