środa, 7 października 2009

Avira AntiVir i Tlen.pl

Ostatnio po cotygodniowym nocnym teście antywirusem Avira AntiVir Personal nie chciał się uruchomić mój Tlen.pl - brakowało mu biblioteki libutil2.dll.

Jak się okazało Avira wysłała ten plik (znajdujący się w głównym katalogu Tlen.pl) do kwarantanny, ponieważ "na pewno" zawiera trojana TR/ATRAPS.Gen. No kiddin' - nie zmieniałem wersji Tlena, więc to na pewno zasługa nowej wersji bazy wirusów - a może to fałszywy alarm?

Można to sprawdzić na stronie www.virscan.org - testuje ona wysłane przez użytkowników pliki za pomocą 37 programów antywirusowych z bardzo "świeżymi" wersjami silników i sygnatur wirusów.

Podobną stroną jest www.virustotal.com - tu wykorzystywane jest 41 silników, ale niestety w starszych wersjach niż na VirSCAN. Dodatkowo na Virustotal istnieje możliwość wyszukiwania plików na podstawie skrótów MD5/SHA-1/SHA-256, czyli nie trzeba uploadować całęgo pliku, a tylko policzyć jego sumę kontrolną (ja używam do tego ExactFile).
Wyszukiwać już przeskanowane pliki wg skrótu można też na VirSCAN, tylko wykorzystać do tego trzeba google, wbudowanej wyszukiwarki nie ma niestety ;)

Wynik był taki, że to raczej fałszywy alarm Aviry, więc dalej używam Tlen.pl ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz