czwartek, 13 maja 2010

Wzlot i upadek SNK

Dzisiaj ciekawy dokument na temat jednej z najsłynniejszych firm z rynku automatów do gier (czyli gier arcade) - japońskiego SNK.

SNK słynie głównie z systemu do automatów - Neo Geo MVS. System ten powstał w 1990 roku i był używany (czyli powstawały na niego nowe gry) przez 14 lat. Jest to system do gier arcade, który był . O dziwo, przeżył on te 14 lat bez żadnych upgrade'ów specyfikacji. Najmniejszych. Czyli gry, które widzieliśmy w 2004 roku mogły równie dobrze powstać w roku 1990 - potrzebny był tylko skill programistyczny.

SNK to nie tylko hardware, to też kultowe serie gier. W Polsce najpopularniejsza z nich to chyba "Metal Slug", ale japońska firma to też kultowe serie bijatyk:
- Samurai Shodown
- Fatal Fury
- The King of Fighters
- The Last Blade

Neo Geo zyskało wielką popularność na rynku dzięki temu, iż umożliwiało łatwą wymianę gier używając kartridży. Teraz te nośniki są gratką dla kolekcjonerów - są sprzedawane za ceny do 150 dolarów. Te rzadkie można kupić za ok. $1000, natomiast rekordzistą jest niezwykle rzadka europejska wersja gry "Kizuna Encounter". Istnieje tylko 5 egzemplarzy, ostatni został sprzedany za blisko 12 000 dolarów.

Ok, to czas na film :)

Część 1:Część 2:
A na deser teledysk o Neo Geo :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz