poniedziałek, 22 lutego 2010

Tajemnice klawiatury

Człowiek spędza większość dnia przyssany do klawiatury - a nie zdajemy sobie sprawy, jak mało o niej wiemy.

Np. dlaczego w Windows tylda nie wychodzi za pierwszym naciśnięciem?

Bo dla klawiatury polskiej programisty tylda jest tzw. martwym klawiszem (http://en.wikipedia.org/wiki/Dead_key) - ma na celu zmodyfikować następny naciśnięty klawisz, w tym przypadku - dodać ogonek :)

Większość z Was pewnie słyszała o układzie klawiatury Dvoraka (Dvorak Simplified Keyboard - http://en.wikipedia.org/wiki/Dvorak_Simplified_Keyboard) czy nawet klawiaturze Dvoraka przeznaczonej specjalnie dla programistów, dzięki czemu można pisać o wiele szybciej.

Jeżeli komuś ciężko jest się przestawić na ten wynalazek, to jest układ Colemaka (http://en.wikipedia.org/wiki/Keyboard_layout#Colemak) - nie zmienia on położenia typowych skrótów klawiszowych jak np. Ctrl+C, Ctrl+V ;)

Ciekawostka: z Dvoraka korzysta Terry Goodkind, pisarz fantasy. Jemu ten układ na pewno się przydaje, jego cykl 11 powieści "Miecz prawdy" liczy sobie jak na razie blisko 6300 stron. W 13 lat bez wynalazku dr. Dvoraka nie dałoby rady ;)

Tak przy okazji, ktoś z Was korzysta z takich alternatywnych ustawień? Jak dla mnie ważne jest pisać poprawnie niż szybko ;)

Więcej o układach klawiatury: http://en.wikipedia.org/wiki/Keyboard_layout


Zawsze mnie interesowały też te "nietypowe" klawisze, a także te, których już się nie spotka ;)

SysRq (System Request) - klawisz ten miał pozwalać na odwoływanie się wprost do BIOSu w PC AT. Klawisz ten nie zostawia śladu w buforze klawiatury ;) W 2010 Lenovo usunęło ten klawisz z części klawiatur, a jest on przydatny i dziś: np. w Linuksie do resetowania bez uszkodzenia systemu plikowego lub uratowania się ze zwiechy (http://en.wikipedia.org/wiki/Magic_SysRq_key). O dziwo w Windowsach podobną rolę może pełnić inny klawisz, o którym więcej niżej...
Więcej informacji o SysRq: http://en.wikipedia.org/wiki/SysRq

Scroll (Scroll lock) - ten klawisz ma nawet własną lampkę na klawiaturze. Jego oryginalnym zadaniem była modyfikacja zachowania strzałek - przy włączonej "blokadzie przewijania" użytkownik zamiast poruszać kursorem poruszał zawartością całego okna (czyli tekstu na ekranie). W dzisiejszych czasach jednak nie jest on zbyt popularny, z wiadomych względów. O dziwo ten klawisz jest wykorzystywany do dziś w takiej roli modyfikatora zachowania strzałek w Excelu 2007. Groovy.
Ciekawe jest niskopoziome zastosowanie Scrolla - w Windowsach począwszy od 2000 może on zostać wykorzystany do ręcznego wywołania BSOD - wystarczy pogrzebać w rejestrze (szczegóły: http://www.pctools.com/guides/registry/detail/856/).
Więcej informacji o Scroll lock: http://en.wikipedia.org/wiki/Scroll_lock

Macro - miałem to kiedyś na klawiaturze (ktoś jeszcze?) i nigdy nie wiedziałem co ten klawisz robi. I właściwie takie było jego zadanie - był to backslash, ale miał inny kod skaningowy - czyli bystra aplikacja mogła go wykorzystywać w inny sposób. Czasami też potrafił zawiesić komputer.
Więcej: http://en.wikipedia.org/wiki/Macro_key

Ctrl+Alt+Delete - nie jedno uderzenie klawisza zostało poświęcone "kombinacji Trzech Króli", więc się nie będę powtarzał, jak ktoś chce poczytać to tutaj jest historia itd: http://en.wikipedia.org/wiki/Control-Alt-Delete.

Natomiast 1 rzecz jest ciekawa - dlaczego do logowania w Windowsach trzeba wcisnąć Alt+Ctrl+Del? Zawsze się niekorzystnie ta kombinacja kojarzyła...
Otóż jest to kombinacja klawiszy, której nie przechwyci po drodze żaden program - trafia ona bezpośrednio do systemu. Wykorzystanie tego do wywołania ekranu logowania utrudnia przechwycenie hasła użytkownika, bo żaden program nie przechwyci tej kombinacji i nie wyświetli własnego, podrobionego ekranu logowania.
Podobną rolę w Linuksie może pełnić SysRq+K. Więcej na ten temat: http://en.wikipedia.org/wiki/Secure_attention_key

3 komentarze:

 1. hehe, fajny artykuł, chociaż o tyldzie, scroll locku i c+a+d wiedziałem. Co do innych ukłądów klawiatury niż qwerty, nie spodziewam się, żeby ktoś, kto pisał kilkanaście lat na tej klawiaturze mógł się bezbolesnie przestawić na inną, nawet ergonomiczniejszą.
  "Jak dla mnie ważne jest pisać poprawnie niż szybko" - na wszystkich tych klawaiturach da się pisać poprawnie, a szybkość to kwestia przyzwyczajeinia siedo klawiatury i odzwyczajenia się od poprzedno używanego układu.

  OdpowiedzUsuń
 2. bardziej z tą poprawnością chodziło mi o to, że i tak myślę wolniej niż piszę, więc nie skorzystałbym na większej prędkości ;) jakoś dziwnie to napisałem

  OdpowiedzUsuń
 3. nie wiem jak ty, ale ja nie myślę i pisze równocześnie :D (fajnie zabrzmiało - to nie znaczy, że na czas pisania wyłączam mózg :P). Chodzi mi o to, że najpierw myślę i sobie buforuje to, co mam napisać, a potem szybko piszę, a potem znowu przerwa na myślenie :D

  OdpowiedzUsuń