niedziela, 14 lutego 2010

Kolejny fajny patent

Miesiąc temu pisałem o opatentowaniu (w Australii) koła. W jajo tamtejszy urząd patenetowy zrobił prawnik zajmujący się tą tematykę, wyraźnie pokazując wady przyspieszonego trybu rozpatrywania wniosków patentowych - w zamyśle sposobu na zwiększenie innowacyjności.

A jaki ciekawy patent może zdobyć w USA 5-latek?

Steven Olson z Minesoty wpadł na nowy sposób huśtania się na huśtawce - nie do przodu/w tył, ale na boki. Patent ten przeszedł całą procedurę patentową w Stanach Zjednoczonych bez najmniejszego problemu. Ojciec Stevena jest prawnikiem patentowym, więc młody wynalazca miał najlepszego możliwego reprezentanta. Okrzyk Tarzana, którym posiadacz patentu lubi urozmaicać tą zabawę nie został opatentowany.

Ciekawa teoria dlaczego ten patent przeszedł przez sito amerykańskiego urzędu patentowego jest zaprezentowana w tym artykule "Why it is easier to get a patent in September" (http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=1121132). Otóż patent Stevena został pierwotnie odrzucony, a odwołanie od tej decyzji zostało złożone we wrześniu 2001 roku. U.S. Patent Office wprowadziło w latach 70-tych XX wieku system motywacyjny dla pracowników (zwiększanie wydajności). Okres rozliczeniowy kończy się 31 września każdego roku. W związku z tym patenty rozpatrywane w tym miesiącu są sprawdzane po łebkach - warto o tym wiedzieć, jak już coś będziemy zastrzegać ;)

Patent do poczytania: http://www.google.com/patents/about?id=T2QKAAAAEBAJ&dq=6,368,227

New York Times: http://www.nytimes.com/2002/05/13/business/patents-patent-office-faces-huge-backlogs-extremely-technical-inventions-absurd.html?pagewanted=1

New Scientist: http://www.newscientist.com/article/dn2178-boy-takes-swing-at-us-patents.html

1 komentarz: