wtorek, 16 lutego 2010

Jens Johansson to... koder

Dzisiaj kolejna postać z mini cyklu "X to... koder" - Szwed Jens Johansson.

"Kto to?" spytaliście pewnie (słusznie). Jens to jeden z najlepszych (nie tylko moim zdaniem) keyboardzistów świata. Sławę zdobył występując z Yngwie Malmsteenem i Dio. Od 15 lat jest członkiem fińskiego zespołu Stratovarius. Występował gościnnie na wielu płytach m.in. krążkach Star One, Ainy, Hammerfalla i Spastic Ink. Ciekawostka: w 1994 prawie dołączył jako klawiszowiec do kultowego Dream Theater.

Jens jednym z pierwszych klawiszowców-wymiataczy, łączy w swojej grze wiele różnych stylów, ale najwięcej inspiracji czerpie prawdopodobnie z muzyki klasycznej (w końcu Malmsteen to jeden z tuzów neo-klasycznego metalu).

Ale pan Johansson stukał w życiu nie tylko w czarno-białe klawisze, ale też w klawiatury komputerów - wpisując kod! Co więcej, pięknie wpisuje się on w archetyp prawdziwego programisty ;)

Zaczynał pod koniec lat 70-tych w BASICu, a na początku kolejnej dekady napisał na swoim domowym komputerze (marki NOKIA) sekwencer muzyczny, wykorzystując asemblera.

Planował pójść na uniwersytet w Lund, jednak tak się życie złożyło, że wylądował w Kalifornii razem ze swoim kolegą, Yngwie Malmsteenem. Programowanie jednak go nie ominęło - w 1989 roku nabył Atari ST (aby korzystać z programu Cubase). Przy okazji nauczył się nowego asemblera, potem programowania w C.

Jens nie wierzy w programowanie obiektowe ani żadne takie fanaberie - jedynym jego "nowym" doświadczeniem programistycznym jest napisanie własnej strony w perlu jako skryptów CGI. I właśnie typ przywiązaniem do tradycji Jens wpisuje się w archetyp prawdziwego programisty ;)

Więcej na oficjalnej stronie Jensa: http://www.panix.com/~jens/comp.par

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz