niedziela, 15 sierpnia 2010

Top 10 największych "hacków" w historii

...czyli "hakerskie" pomysły nie tylko w przypadku komputerów.

Serwis Slashdot przeprowadził kiedyś ankietę nt. "Jaki jest największy hack w historii?". Przy czym hack nie dotyczy jedynie rozwiązania ciekawych problemów komputerowych. Hackami są rozwiązania dowolnych problemów, które zadziwiają skutecznością w stosunku do ograniczonych środków i możliwości wykorzystanych przy ich opracowaniu - tak ograniczonych, że rozwiązanie nie było by możliwe bez hacka.

Najlepszym przykładem są chyba piramidy egipskie - to, w jaki sposób przy tak ograniczonych możliwościach technologicznych je wybudowano do tej pory pasjonuje badaczy, którzy tworzą coraz to bardziej skomplikowane.

OK, zobaczmy jak się kształtuję pierwsza dziesiątka.

10. Słuchowisko "Wojna światów" Orsona Wellesa


Słynny amerykański reżyser wywołał w 1938 panikę w całych Stanach Zjednoczonych za pomocą tylko jednego słuchowiska radiowego. Dzięki adaptacji "Wojny światów" Wellsa jako reportażu nadawanego w przerwach innego słuchowiska mnóstwo osób uwierzyło w inwazję Marsjan. Prosty zabieg, a taki efekt.


9. Sonda kosmiczna Mars Pathfinder


Wysłać sondę na Marsa za cenę filmowego hitu wakacji z Hollywood? Tak, to możliwe. Sonda Pathfinder kosztowała w całości (czyli sonda + sprzęt na niej + wystrzelenie + obsługa) mniej niż trzecia część "Piratów z Karaibów". Dodatkowe punkty za pomysł zrzucenia sondy na powierzchnię Czerwonej Planety niczym dużej piłki plażowej.

8. Ken Thompson i zmodyfikowany kompilator C

Ken Thompson, współtwórca systemu operacyjnego UNIX, napisał kiedyś zmodyfikowaną wersję kompilatora języka C. Kompilator ten, otrzymawszy kod źródłowy programu rodzaju "login" automatycznie dodawał do niego tylne wejście umożliwiające ominięcie zabezpieczeń. Dodatkowo, kiedy kompilator ten napotkał kod źródłowy kompilatora języka C, to automatycznie dodawał modyfikację automatycznie wprowadzającą backdoora. Oczywiście dodawał też rozpoznawanie tekstu kompilatora C... Dzięki temu "zainfekowane" zostaną kolejne wersje kompilatora - co więcej, tych modyfikacji nie będzie widać w kodzie źródłowym kompilatora. Ken opisał całą historię w 1984 roku. Nie wiadomo, jakim kompilatorem kompiluje.


7. AK-47


Mimo 50 lat na karku dzieło Michaiła Kałasznikowa nadal jest wykorzystywane. Tylko pięć ruchomych części, drut stalowy zamiast sprężyn, elementy kute a nie obrabiane maszynowo. Dzięki temu karabin ten jest niezawodny nawet po zamoczeniu, łatwy w utrzymaniu i naprawie nawet przez lokalnego kowala. Dzięki temu trafił na godła narodowe m.in. Mozambiku, Timoru Wschodniego, Zimbabwe i Burkina Faso (Ci usunęli jednak AK-47 w 1987 roku, dzida bardziej stylowa).


6. Złamanie Enigmy

Wcześniej matematycy nie zajmowali się szyframi - była to domena lingwistów. Dopiero od niemieckiej Enigmy i jej łamania można mówić o kryptografii w dzisiejszej postaci. Właściwie do tego zadania powstały komputery - najpierw opracowano "bomby", mechaniczne urządzenia liczące, potem w celu ich usprawnienia dodano możliwość programowania za pomocą papierowych taśm. Ale cały ten brute force byłby na nic bez pomysłów, iż kluczami mogą być imiona dziewcząt, a przechwycone wiadomości zazwyczaj zaczynają się od zwrotów grzecznościowych.


5. Perl


Język, którego dewiza "istnieje więcej niż jeden sposób" to jego największe błogosławieństwo i przekleństwo. Najpotężniejsze narzędzie w arsenale programisty, który chce napisać coś krótko, ale tylko w sobie zrozumiały sobie sposób. Np. poniższy program wypisujący na ekran 1000 cyfr liczby π:

($c,@0)=map P|($c=$c%($d=10+20*$?).0+$_*$?)/$d,@0while$?-=@0[0,1e3]=3;print@0


4. Second Reality by Future Crew

Czyli demo z 1993 roku na komputery PC, autorstwa fińskiej grupy. Grafika zaprezentowana w tej produkcji, z ray-tracingiem w czasie rzeczywistym na czele, w tamtych czasach niszczyła. Nadal ogląda się to przyjemnie, a słucha jeszcze przyjemniej:Ciekawostka: muzyka z początku tego dema została wykorzystana przez znany fiński zespół Children of Bodom na jednej z ich demo-taśm. CoB pochodzą z tego samego miasta co Future Crew.


3. Apple II


Steve "Woz" Wozniak zbudował ten komputer praktycznie sam. Zaprezentowany w 1977 roku, pierwszy komputer osobisty: z wbudowanym interpreterem BASIC-a w ROM, z wysoką rozdzielczością ekranu, z dźwiękiem, z kolorową grafiką, w plastikowej obudowanie, z dużą pojemnością pamięci DRAM itd. To Apple II ustalił wiele standardów dla komputerów osobistych i rozpoczął rewolucję, która zmieniła branżę komputerową.


2. SR-71 "Blackbird"


Samolot ten potrafi osiągnąć wysokość 30 kilometrów (piloci potrzebują już skafandrów kosmicznych), latać z prędkością 3,5 Macha, a w trakcie lotu poszerza się o dodatkowe 30 cm z powodu tarcia o atmosferę. Zaprojektowany na przełomie lat 50-tych i 60-tych z użyciem linijek i desek kreślarskich po 40 latach nadal przebija osiągami współczesne samoloty. W tym F-22 Raptor, dowód na to, jak trudno skoordynować pracę 4 wykonawców i 240 podwykonawców (sic!) rozsianych po całych Stanach Zjednoczonych. Tak to jest, kiedy to polityka próbuje sterować produkcją.


1. Uratowanie misji Apollo 13


Czyli jak naprawić filtr tlenu mając do dyspozycji tylko przedmioty znajdujące się w kabinie statku kosmicznego. Sprytni inżynierowie NASA potrafili wymyślić, zbudować, przetestować i przekazać plany urządzenia ("skrzynki pocztowej"), które uratowało życie trzech astronautów. Istotnym jego elementem była skarpetka. Cóż, u niektórych ta historia na pewno pogłębiła triskaidekafobię...

Więcej o liście: http://slashdot.org/features/99/12/13/0943241.shtml

1 komentarz:

 1. W sumie, z tej listy zostawiłbym tylko
  [1] Uratowanie Apollo 13 (podobno "Failure is not an option" E. Kranza to dobra książka)
  [2] Złamanie Enigmy
  [3] "Wojnę Światów"

  Dopisałbym:

  [4] mojego absolutnego faworyta:
  http://spectrum.ieee.org/telecom/security/the-athens-affair/0
  - aferę z hacknięciem całej sieci kom. w Grecji. Polecam lekturę, naprawdę fascynujący i temat i wydarzenie.

  [5] Wymianę oprogramowania "w locie" na sondzie Galileo aby zrekompensować utraconą (nie otwartą) antenę i
  wprowadzić kompresję danych oraz zmianę trajektorii sondy Cassini-Huygens aby zrekompensować błędną konfigurację łącza radiowego sonda-odbiornik.

  [6] Przypadkowe uruchomienie w NORAD scenariusza treningowego na sprzęcie produkcyjnym ;) i zainscenizowanie w ten sposób sowieckiego ataku jądrowego.

  [7] Izraelski program budowy broni jądrowej - maximum efektu przy minimum kosztów.

  [8] Cały program budowy radarów w MIT Radiation Laboratory

  [9] Tytanowe kadłuby radzieckich okrętów podwodnych.

  [10] Produkcja kryształów GaN w Polsce.

  OdpowiedzUsuń