niedziela, 28 lutego 2010

Hackowanie jQuery tablesorter

Jeżeli ktoś chciał mieć w swojej aplikacji webowej tabelę z danymi i mieć niejako "za darmo" sortowanie oraz stronicowanie tych danych, to może wpadł na javascriptową bibliotekę jQuery oraz dwa dodatki do niej: tablesorter oraz tablesorter.pager.

Jeżeli ktoś chce zobaczyć jak to działa to przykład jest dostępny stronie dodatku:

http://tablesorter.com/docs/example-pager.html

Całość jest na licencji MIT, więc można spokojnie w tym pogrzebać - na szczęście, bo nie jest idealnie :)

piątek, 26 lutego 2010

Gravitee

Dzisiaj mini golf. Kosmiczny :)

Bardzo fajny pomysł na wykorzystanie fizyki w grze - to faktycznie mini golf (chociaż nie strzela się do dołka, a do bramki - hm...), ale w skali układu planetarnego :) Można np. wykorzystać pole grawitacyjne danej planety aby rozpędzić piłkę, a osiągnięcie III prędkości kosmicznej to podstawa ;)

środa, 24 lutego 2010

Twój ISP a baza danych

Ostatnio po raz kolejny miałem problemy aby połączyć się z SQL Serverem. Dobra, to nic niesamowitego, zwłaszcza jak się grzebie na serwerze i w ustawieniach firewalla. Ale tym razem w końcu udało mi się znaleźć przyczynę, którą nazwę po imieniu: Multimedia Polska. S.A.

poniedziałek, 22 lutego 2010

Tajemnice klawiatury

Człowiek spędza większość dnia przyssany do klawiatury - a nie zdajemy sobie sprawy, jak mało o niej wiemy.

Np. dlaczego w Windows tylda nie wychodzi za pierwszym naciśnięciem?

Bo dla klawiatury polskiej programisty tylda jest tzw. martwym klawiszem (http://en.wikipedia.org/wiki/Dead_key) - ma na celu zmodyfikować następny naciśnięty klawisz, w tym przypadku - dodać ogonek :)

sobota, 20 lutego 2010

Szablony w C++ - Fibonacci

Hej!

A jakby połączyć szablony z C++ z programowaniem funkcyjnym rodem z F#?

Niesamowity pomysł, spróbujmy zaimplementować liczby Fibonacciego z użyciem mechanizmy szablonów C++!

Wykorzystamy częściowe specjalizacje szablonów i technikę tzw. metaprogramowania, a nasz wynik zostanie wyliczony już w czasie kompilacji. Brzmi fajniej niż wektor elementów typu T, co?

czwartek, 18 lutego 2010

Grid 16

jmtb02 pojawiał się jako autor gier na tym blogu już dwukrotnie - w obydwu występował słoń, który błąkał się po jednym jedynym poziomie. Dzisiaj coś nowego. Coś mnogiego.

16 gier w jednym - gra zmienia się co parę sekund, a do obsługi każdej wystarczą tylko 4 klawisze strzałek. W każdej obowiązują inne zasady - trzeba zdać się na intuicję gracza. Wymagany jest refleks, a także umiejętność szybkiego przełączania się i zapamiętywania w jakim stanie skończyła się jak gra.

Nie trzeba chyba dodawać, że gra z każdą chwilą przyspiesza. Całości dopełnia pompująca adrenalinę muzyka ;)

wtorek, 16 lutego 2010

Jens Johansson to... koder

Dzisiaj kolejna postać z mini cyklu "X to... koder" - Szwed Jens Johansson.

"Kto to?" spytaliście pewnie (słusznie). Jens to jeden z najlepszych (nie tylko moim zdaniem) keyboardzistów świata. Sławę zdobył występując z Yngwie Malmsteenem i Dio. Od 15 lat jest członkiem fińskiego zespołu Stratovarius. Występował gościnnie na wielu płytach m.in. krążkach Star One, Ainy, Hammerfalla i Spastic Ink. Ciekawostka: w 1994 prawie dołączył jako klawiszowiec do kultowego Dream Theater.

Jens jednym z pierwszych klawiszowców-wymiataczy, łączy w swojej grze wiele różnych stylów, ale najwięcej inspiracji czerpie prawdopodobnie z muzyki klasycznej (w końcu Malmsteen to jeden z tuzów neo-klasycznego metalu).

Ale pan Johansson stukał w życiu nie tylko w czarno-białe klawisze, ale też w klawiatury komputerów - wpisując kod! Co więcej, pięknie wpisuje się on w archetyp prawdziwego programisty ;)

niedziela, 14 lutego 2010

Kolejny fajny patent

Miesiąc temu pisałem o opatentowaniu (w Australii) koła. W jajo tamtejszy urząd patenetowy zrobił prawnik zajmujący się tą tematykę, wyraźnie pokazując wady przyspieszonego trybu rozpatrywania wniosków patentowych - w zamyśle sposobu na zwiększenie innowacyjności.

A jaki ciekawy patent może zdobyć w USA 5-latek?

piątek, 12 lutego 2010

Czy Prawo Moore'a spowalnia?

Parę dni temu stanąłem przed dość niemiłą perspektywą przeinstalowania swojego systemu Windows (nie, nie upgrade - dalej bym pozostał przy XP).

Problem wydawał się spory - kłopoty pojawiły się (tak przynajmniej mi się wydaje po symptomach) w części modułu odrysowywania okien w systemie, przez co niektóre aplikacje (Firefox, Foobar2000) były tylko białym okienkiem, a inne (np. NetBeans) działały bez żadnych problemów.

Na szczęście problem rozwiązało narzędzie przywracania systemu, które mimo iż uparcie twierdziło iż "w systemie nie zaszły żadne zmiany które można by cofnąć", to coś naprawiło i działa.

Przy tej okazji powróciło do mnie parę przemyśleń, które miałem już wcześniej...

środa, 10 lutego 2010

Dolphin Olympics 2

Albo "Dolphin Cup", jeżeli wierzyć tytułowi z menu ;)

Kolejny tytuł sprzed lat (konkretnie dwóch) - to były czasy, kiedy człowiek zamiast klepać w epoce kodu łupanego (asembler) pływał delfinem, robiąc różne triki ;)

Cel gry jest prosty: HIGH SCORE! A punkty zdobywasz robiąc w ciągu 2 minut rozmaite sztuczki pływającym delfinem i łącząc je w jak najdłuższe combo... Zresztą nasz delfin nie tylko pływa, przy odrobinie szczęścia opuścicie Układ Słoneczny. W ciągu 2 minut. Parę razy.

Wciąga na potęgę :)

poniedziałek, 8 lutego 2010

Lotus 3 na gitarze

Praca wre, wre... Więc niestety na blogu ostatnio mało konkretów - sorry dla wszystkich osób, które to czytają ;)

Kiedyś była "Contra" na gitarze elektrycznej. Dzisiaj - kolejny legendarny soundtrack w wersji sześciostrunowej z prądem - muzyka z "Lotus III: The Ultimate Challenge" (1992). Ha, nawet ja w to grałem w czasach DOS-u, a na Amidze to tytuł kultowy :)

Enjoy!

sobota, 6 lutego 2010

Jednoosobowa armia demosceny

Produkcje demoscenowe tworzą najczęściej grupy ludzi: koderzy, graficy, muzycy, ostatnio pojawia się nawet reżyser...

Grupa AND pod tym względem jest inna. Jest jednoosobowa, tzn. jej jedynym członkiem jest AND - Dmitry Andreev, urodzony w Niemczech, studiujący w Rosji.

O grupie najlepiej świadczą produkcje - a AND specjalizuje się w demach 64k (dwa razy wygrał Assembly w tej kategorii).

czwartek, 4 lutego 2010

Fan prędkości

Tak, wiem, nazwa "SpeedFan" pochodzi od "prędkości wiatraczka", ale nie mogłem się powstrzymać :P

SpeedFan to mały programik, który potrafi odczytywać prędkości wiatraków (zaskoczeni?), temperaturę (procesor, dysk twardy, karta graficzna, płyta główna), napięcie itd. z czujników sprzętowych zamontowanych w Twoim komputerze.

wtorek, 2 lutego 2010

Black Circle

Dzisiaj wciągająca gra zręcznościowo-logiczna, o bardzo ciekawej "fizyce gry".

Naszym zadaniem jest dotoczyć kulkę do celu (OK), unikając ostrych kolców, miotaczy ognia (OK) itd., a sytuacji nie poprawia fakt, że wiele elementów jest ruchomych (OK).

To co tutaj fajnego?