niedziela, 30 sierpnia 2009

Język duński w oczach Norwegów

Fragment norweskiego programu telewizyjnego "Uti Vår Hage" - o tym, jak Duńczycy się dogadują. Między sobą.Przeszła mi ochota na naukę duńskiego :P

piątek, 28 sierpnia 2009

8-bit trip

Nostalgia i tęsknota za pojedynczym bajtem, kiedy to 8-bitowe pokolenie dobija trzydziestki ;) Z komputerów Commodore 64, ZX Spectrum, Atari 800, a z konsol NES (w Japonii Famicon, u nas nieśmiertelny Pegasus) - emulatory i ROMy do tego chyba dopiero teraz będą przeżywać prawdziwy boom ;)

środa, 26 sierpnia 2009

"Nowe" tajemnice "Ostatniej wieczerzy"

"Ostatnia wieczerza" Leonarda da Vinci bardzo często pewnie wzbudzała kontrowersje. Nawet Tom Hanks (użyczając twarzy naukowcowi z "Kodu...") łamał nad tym głowę ;) Przypomnijmy najczęstsze:

1. Nóż, który nie wiadomo kto trzyma! - Po renowacji zakończonej w 1999 roku nóż trzyma św. Piotr (ale czy tak było za czasów Leonarda ;) ).
2. Brak Świętego Graala na stole! - ale jest wiele innych kielichów ;)
3. To nie św. Jan, to Maria Magdalena, dodatkowo widać literę M (jak mi... Magdalena)! - jedna z podstaw "Kodu Leonarda da Vinci" Dana Browna, moja babcia twierdziła tak samo już lata temu... ;)
4. Podobno ten sam model był "użyty" dla Jezusa i Judasza Iskarioty - tego to już nie wie nikt :)

niedziela, 23 sierpnia 2009

"1995" by kewlers & mfx

Moje ulubione demo - mistrzostwo jeśli chodzi o muzykę itd. :) 3. miejsce na Assembly 2006. Nie jest to żaden wyścig na 64kB ani popis możliwości technicznych (chociaż mfx zrobił gościnnie raytracing w czasie rzeczywistym)Demko do pobrania tu:

http://www.pouet.net/prod.php?which=25783

środa, 19 sierpnia 2009

Słownik informatyka

Ostatnio zauważyłem, że koledzy informatycy wysławiają się w sposób lekko odmienny od reszty społeczeństwa :) Postanowiłem spróbować stworzyć taki mały słowniczek podstawowych zwrotów i pojęć, który by pomógł obu stronom :)

poniedziałek, 17 sierpnia 2009

Duński klip muzyczny. Dziiwny.

Klip do piosenki "Danmark" dwóch Duńskich komików: "Je m'appelle Mads" i "Bounty Niller". Podobno oddaje klimat kraju Andersena ;)


środa, 12 sierpnia 2009

BZWBK24 vs. Skype 4Ostatnio miałem pewne problemy z serwisem internetowym BZWBK24 - przy dowolnej dłuższej (niż 1 kliknięcie) operacji raczył mnie komunikat "515 - Brak informacji o sesji. Wybierz ponownie opcję z menu. Jeśli błąd się powtarza, zaloguj się ponownie.". Działo się to tylko pod świeżo zaktualizowanym Firefoksem 3.0.12, pod IE8 nie było problemów. Aktualizacja FF z wersji 3.0.12 do 3.0.13 i dalej do 3.5.2 nie pomogła. Wyczyszczenie cookies nie pomogło. Zresztą na innym komputerze w FF 3.5.2 wszystko działało pięknie...

niedziela, 9 sierpnia 2009

Historia wstążki

Jeżeli ktoś był na ostatnich IT Academic Days to może kojarzyć tę prezentację :) Tutaj jest jej dłuższa wersja, w języku angielskim.

Dotyczy ona historii powstania "wstążki", nowego interfejsu zaproponowanego w większości produktów Office 2007 - dlaczego ten UI wygląda tak, a nie inaczej i skąd aż tak wielkie zmiany (m.in. z badań na użytkownikach - która opcja była najczęściej wykorzystywana).


czwartek, 6 sierpnia 2009

Strona domowa Paula Gilberta

http://www.paulgilbert.com/

Nie od dziś wiadomo, że Paul Gilbert to jeden z moich ulubionych gitarowych wymiataczy. Nie tylko ze względu na niesamowitą technikę (która najlepsza na świecie nie jest, ale na pewno to ekstraklasa), ale przede wszystkim za jego poczucie humoru, dystans do siebie i świetnej jakości materiały szkoleniowe ;)
Jego strona domowa jest tego najlepszym wyrazem - Paul najwyraźniej robi ją sam i chyba jakieś 70% podstron to żarty, głównie z samego siebie. Warto ją obejrzeć, stronka jest bardzo "prawdziwa" :)

środa, 5 sierpnia 2009

Left Lane Theory

http://www.youtube.com/user/leftlanetheory

Facet z Arizony, który bardzo fajnie gra na gitarce - od Necrophagist po klasyki shreddingu (Malmsteen, Gilbert). Minę ma niezłą - jak to ktoś skomentował przy jego filmiku - "wolę to oglądać niż to jak Steve Vai osiąga orgazm" ;) Warty obejrzenia każdy jego filmik, np. ten poniżej (własna kompozycja ;) )

Start

Start nowego bloga już dziś - zobaczymy co z tego wyniknie :)